infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Policja zatrzyma dowód za źle ustawione światła

Utworzono: 30-11-2017 16:30

Dramatycznie pogorszone statystyki potrąceń pieszych spowodowały, że policja postanowiła pójść na wojnę z kierowcami mającymi nieprawidłowo ustawione światła. Tacy kierowcy stracą dowody rejestracyjne, bo przez brak widoczności giną ludzie.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

„Części ze zdarzeń, zwłaszcza tych z udziałem pieszych, udałoby się uniknąć gdyby kierowcy mieli sprawne, prawidłowo wyregulowane światła, wcześniej dostrzegli pieszych na jezdni lub nie doprowadzali do oślepiania innych uczestników ruchu drogowego.

W 2015 w maju na polskich drogach zginęło 25 pieszych, natomiast w grudniu tego samego roku aż 171. W okresie jesienno-zimowym szczególnego znaczenia nabiera kwestia prawidłowego oświetlenia jezdni przed pojazdem. Kierowca mający światła, które świecą zbyt blisko może zauważyć pieszego praktycznie przed maską swojego samochodu. Z kolei jeśli w samochodzie światła będą ustawione zbyt wysoko, to kierowca oślepia innych uczestników ruchu.

Policjanci podczas prowadzonych działań kontrolno-prewencyjnych będą zwracali szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów, a kierowcy pojazdów, których jakość świateł wzbudzi wątpliwości podczas kontroli będą kierowani na stacje diagnostyczne*” – czytamy w raporcie policji.

Tymczasem okazuje się, że aż 1/3 pojazdów poruszających się po naszych drogach ma nieprawidłowo ustawione światła – tak wynika z opinii przedstawianych przez diagnostów wykonujących przeglądy techniczne pojazdów. Przyczyn źle świecących reflektorów może być kilka, ale wszystkie wynikają z braku dbałości o ich stan.  – najczęstszą przyczyną źle świecących reflektorów są nieprawidłowo umieszczone w nich żarówki – mówi nam Michał Zieliński, mechanik samochodowy. Sprawy nie ułatwiają sami producenci, którzy na wymianę żarówki zostawiają bardzo niewiele miejsca i trzeba wiele zręczności i doświadczenia, by prawidłowo wymienić przepaloną. Kolejnym problemem są uszkodzone reflektory. Najczęściej wystarcza wymiana jakiejś taniej części, by różnica była mocno odczuwalna. Kolejnym dużo poważniejszym problemem jest to, że na naszych drogach nadal jeździ wiele samochodów z wypadkową przeszłością. W sytuacji, gdy uszkodzeniu ulegnie przedni pas pojazdu, wówczas z pewnością światła bez odpowiedniej regulacji nie będą świecić prawidłowo. Innym problemem jest chałupniczo wykonywany „tunig” świateł poprzez zakładanie żarówek ksenonowych do lamp nieprzystosowanych do nich  – powiedział Zieliński.

Kierowcy zazwyczaj uważają, że światła ich samochodu są prawidłowo ustawione, niestety bardzo często są w poważnym błędzie. Objawami, które powinny zaniepokoić użytkownika pojazdu jest np. znacznie krótszy snop światła w porównaniu do innych pojazdów, intensywne oświetlanie lewej strony drogi, nieoświetlanie prawej strony drogi, oświetlanie zagłówków pojazdów jadących z przodu. Jeżeli kierowca zauważy którykolwiek z wymienionych symptomów, powinien udać się do specjalistycznego zakładu regulującego światła. Koszt regulacji nieuszkodzonych reflektorów zazwyczaj zamyka się w kwocie 20 zł.

Nie bez znaczenia jest również kwestia własnoręcznego ustawienia świateł przez kierowcę. Bardzo często kierowcy nie zwracają uwagi lub nawet nie wiedzą, jaką pozycję regulatora świateł powinni zastosować. W wielu przypadkach tak wygląda opis poszczególnych pozycji:

0: normalna pozycja, nie więcej jak dwie dorosłe osoby w pojeździe, bagażnik pusty.
1: komplet dorosłych pasażerów, pusty bagażnik
2: komplet pasażerów, bagażnik załadowany do maksymalnego obciążenia tylnej osi
3: tylko kierowca, bagażnik załadowany do maksymalnego obciążenia tylnej osi

Powyższy opis jest przykładowy. Dokładny opis dla własnego pojazdu znajduje się w jego instrukcji obsługi.

Koszt profesjonalnej regulacji świateł nie jest duży i bez wątpienia jest to opłacalna inwestycja w sytuacji, gdy reflektory nie świecą prawidłowo. W ten sposób poprawiamy własny komfort podróżowania oraz stan bezpieczeństwa na drodze, po której jedziemy.

* Źródło: www.policja.pl

 

Podziel się