infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Nie uciekaj przed policją – od prawie 2 lat grozi za to kara więzienia!

Utworzono: 10-04-2019 7:11

Wygląda na to, że kierowcy nie przywykli jeszcze do zaostrzonego prawa dotyczącego nie zatrzymania się do kontroli drogowej. W ostatnich dniach kierowca we Wrocławiu, uciekał ulicami w centrum miasta z prędkością 160 km/h – powodem ucieczki był brak uprawnień do kierowania…

Źródło: Materiały własne InfoCar

Źródło: Materiały własne InfoCar

Wobec nie zastosowania się do obowiązku zatrzymania się do kontroli drogowej, policjanci rzucili się w pościg za kierowcą forda, ten uciekając ulicami w centrum Wrocławia, stwarzał duże zagrożenie na drodze. Sprawcą zdarzenia okazał się 21 letni mężczyzna, który uciekał przed policją, bo po prostu nie miał uprawnień do kierowania pojazdami. W przypadku zatrzymania się do kontroli drogowej, za Tenczyn grozi mandat w wymości do 500 zł, kara grzywny do 5000 zł i ewentualnie zakaz prowadzenia pojazdów, co oznacza, że w określonym zakazem czasie, kierowca nie może podjąć nauki jazdy.  

Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy kierujący pojazdem postanawia nie zatrzymać się do kontroli i mimo wyraźnych sygnałów uprawnionych służb, kontynuuje jazdę. Wówczas obowiązkiem służb, jest wszczęcie pościgu, i wobec braku reakcji uciekiniera, na jego niekorzyść zmienia się odpowiedzialność za popełnione czyny. Co najważniejsze od 1 czerwca 2017 r. ucieczka przed policją jest przestępstwem, a nie wykroczeniem, a ponadto sądy zyskały możliwość skazywania kierowców na karę pozbawienia wolności i coraz częściej tego typu wyroki zapadają w sądach w całej Polsce. Maksymalny wymiar kary za ucieczkę przed policją to obecnie 5 lat więzienia

Art. 178b. KK 
Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Dla policji oczywistym jest, że fakt nie zatrzymania się do kontroli, podyktowany jest poważnymi przesłankami, niestety często okazuje się, że były one zupełnie niepoważne. Tak zresztą było w omawianym przypadku z Wrocławia. Co prawda kierowcy groził mandat, ale był on niczym w porównaniu do odpowiedzialności karnej za ucieczkę. Oprócz tego, bardzo szybka jazda ulicami w centrum miasta, stwarzała ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. 

Nigdy nie należy liczyć na to, że policja zrezygnuje z pościgu. Funkcjonariusze nie wiedzą bowiem, że przyczyną ucieczki jest brak prawa jazdy czy też  inna błahostka. Równie dobrze może się okazać, że ścigana osoba jest poszukiwanym przestępcą, że w bagażniku znajduje się porwana osoba, że kierowca jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków itd.  Dlatego policja używa wszelkich sił i środków do zatrzymania pojazdu, który zazwyczaj stwarza bardzo duże zagrożenie na drodze. W polskiej praktyce policyjnej mieliśmy już przypadki taranowania uciekających pojazdów, zatrzymania na kolczatce czy też nawet oddawania strzałów do uciekającego pojazdu. Jak nietrudno się domyślić, w takiej sytuacji raczej nietrudno o kalectwo czy też nawet utratę życia. Dlatego też polecamy nigdy nie uciekać przed policją – niezależnie od okoliczności. Jeżeli np. kierowca wiezie kogoś do szpitala, a policja próbuje go zatrzymać, to bez wątpienia dojedzie tam szybciej, jeśli zatrzyma się i powie o tym funkcjonariuszom.

Inną stroną medalu w kwestii rutynowych kontroli i ewentualnych pościgów jest to, że w czasie tego typu działań wielokrotnie dochodziło do zatrzymania groźnych, poszukiwanych przestępców, ujawnienia nielegalnie przewożonych przedmiotów lub osób itd. Polska policja aktualnie dysponuje odpowiednimi środkami, by zatrzymać lub odnaleźć każdego uciekiniera. Próbowanie swoich sił w starciu ze służbami naprawdę nie jest dobrym pomysłem. 

Więcej na temat opisywanego pościgu z Wrocławia: https://info-car.pl/infocar/artykuly/nocny-policyjny-poscig-w-centrum-wroclawia-kierowca-jechal-blisko-160-km-h.html

Podziel się