infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Światła postojowe z przeciwmgłowymi nie są światłami do jazdy dziennej!

Utworzono: 20-12-2017 1:52

Sprawa niby jest oczywista, ale na drogach w całym kraju można zauważyć całkiem dużo pojazdów mających w ten sposób włączone oświetlenie. Ciężko stwierdzić, co autorzy takiego rozwiązania mieli na myśli, ale bez wątpienia nie są to światła do jazdy dziennej i jest to nielegalne.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Prawo w bardzo szczegółowy sposób określa, jakich świateł powinien używać kierowca. W myśl przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazdy uczestniczące w ruchu przy normalnej przejrzystości powietrza, powinny mieć włączone światła mijania lub świateł do jazdy dziennej.

Art. 51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.
3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie (…).

Oczywiście w szczególnych przypadkach polskie prawo dopuszcza używania przednich świateł przeciwmgłowych, ale przy normalnej przejrzystości powietrza jest to dozwolone jedynie na krętej drodze.

Skąd ta moda?

Kierowcy używający świateł postojowych i przeciwmgłowych do jazdy w ciągu dnia pojawili się na naszych drogach niedługo potem, gdy unijne prawo nakazało stosowanie w nowych autach świateł do jazdy dziennej – było to w 2011 r. Pierwsze modele aut ze światłami dziennymi, miały je zlokalizowane w pobliżu przednich świateł przeciwmgłowych. Możliwe zatem, że chodzi po prostu o chęć zaznaczenia swojej nowoczesności? Na pewno też nie jest to chęć bardziej oszczędniej jazdy, ponieważ żarówki świateł przeciwmgłowych pobierają znacznie więcej prądu, niż żarówki świateł mijania.

W czym to przeszkadza?

Oprócz tego, ze jak już wspomniano wcześniej, jest to niezgodne z obowiązującym prawem, to takie stosowanie świateł może być uciążliwe dla innych uczestników ruchu. Żarówki świateł przeciwmgłowych mają bowiem znacznie większą moc niż żarówki świateł dziennych lub mijania i mogą oślepiać innych kierowców. Innym problemem jest to, że bardzo często światła przeciwmgłowe przednie omawianych pojazdów świecą w dość przypadkowych kierunkach. Mowa tutaj o samochodach wyprodukowanych przed 2011 r., z biegiem czasu światła przeciwmgłowe rozregulowują się. Dodatkowo nie pomagają mniejsze lub większe kolizje, które mają duży wpływ na kierunek snopa światła. Wszystko to sprawia, że jazda naprzeciw lub przed tak oświetlonym pojazdem, może być niebezpieczna.

Mandat

Kierowcy używający w ten sposób świateł narażają się na mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.

 

Podziel się