infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Po kartę rowerową do szkoły jazdy

Utworzono: 20-04-2013 0:00

W celu poprawienia bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego, ministerstwo transportu przygotowało zmiany w przepisach. Młodzi rowerzyści mają od teraz wykazywać się większą wiedzą na temat ruchu drogowego niż ich poprzednicy.

Rower, źródło: wikipedia.org

Rower, źródło: wikipedia.org

Nie ma bowiem wątpliwości, że w wielu przypadkach przygotowanie młodych rowerzystów traktowane było po macoszemu i niestety dotyczyło to również motorowerzystów. Wejście w życie ustawy o kierujących pojazdami, wiele w tym temacie zmieniło.

W przypadku karty motorowerowej od dawna wiemy już wszystko. Nauka odbywa się w szkole jazdy, a egzamin w WORD. Przed rozpoczęciem nauki należy przejść badania lekarskie i utworzyć w starostwie powiatowym profil kandydata na kierowcę (PKK). Po zdanym egzaminie kandydat na kierowcę otrzymuje nie kartę motorowerową, ale prawo jazdy kategorii AM.

W przypadku karty rowerowej procedura nie jest aż tak mocno rozbudowana, ale nie brakuje zmian w porównaniu do stanu sprzed 19 stycznia 2013 r. Do tej pory karty rowerowe wydawane były uczniom szkół w wieku od 10 lat wyłącznie przez dyrektorów placówek oświatowych. Z dniem 19 stycznia 2013 r. Dyrektorzy nadal mają taką możliwość, ale w przypadku osób, które nie są uczniami szkoły podstawowej, konieczne będzie wyrobienie dokumentu w szkole jazdy spełniającej dodatkowe wymagania lub w ośrodku WORD.

Szkoły jazdy o których mowa to tzw. Super OSK, czyli ośrodki szkolenia kierowców na wszystkie kategorie prawa jazdy, posiadające uprawnienia do szkolenia instruktorów, a także posiadające akredytację kuratorium oświaty. Można być zatem spokojnym o profesjonalizm szkolących tam osób. Nie inaczej powinno być w WORD, ponieważ szkolenia rowerzystów przeprowadzane są w nich od lat mimo, że formalnie takiego obowiązku nie ma.

W obecnym kształcie ustawy istnieje zapis, że szkoły podstawowe mogą zawrzeć porozumienie z OSK lub ośrodkiem WORD, na mocy którego podmioty te przeprowadzać będą szkolenia dla uczniów. Co ciekawe, w ustawie istnieje zapis, że dla uczniów szkół podstawowych zajęcia będą przeprowadzane nieodpłatnie i będą finansowane ze środków własnych szkół jazdy lub wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja osób, które już nie są uczniami szkoły podstawowej, czyli np. gimnazjum lub liceum. W ich przypadku dopuszczalne jest pobieranie opłaty za przeprowadzone szkolenie.

Zajęcia dla osób szkolonych składają się co najmniej z 8 godzin lekcyjnych. Minimum 6 godzin nauki należy poświęcić na przepisy ruchu drogowego, a dwie na praktyczną naukę jazdy. Po zakończeniu szkolenia w terminie nie przekraczającym 7 dni wyznaczany jest egzamin na kartę rowerową. Egzamin odbywa się w jednostce, która przeprowadzała szkolenie i składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Warunkiem przystąpienia do egzaminu praktycznego jest zaliczenie „teorii”. W razie niepowodzenia podczas poszczególnych części egzaminu, wyznaczany jest egzamin poprawkowy w terminie nieprzekraczającym 7 dni od poprzedniej próby.

Podczas egzaminu teoretycznego na kartę rowerową sprawdzana będzie wiedza na temat zagadnień takich jak: bezpieczeństwo pieszych, rowerzysta na drodze publicznej, bezpieczeństwo rowerzysty, hierarchia ważności znaków i sygnałów drogowych oraz poleceń dawanych przez osobę kierującą ruchem, zasady obowiązujące rowerzystów w ruchu drogowym, znaki i sygnały drogowe ( w szczególności te dotyczące rowerzystów), pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniach, sygnały wysyłane przez różne pojazdy uczestniczące w ruchu drogowym, postępowanie w razie wypadku, wycieczki rowerowe, zachowanie rowerzysty na drodze dla rowerów.

Część praktyczna egzaminu obejmuje zagadnienia takie jak: konserwacja i obsługa roweru, technika jazdy rowerem, kultura na drodze, manewry, zagrożenia w ruchu drogowym, bezpieczna prędkość.

Po zaliczeniu egzaminu, jednostka przeprowadzająca szkolenie wydawać będzie kartę rowerową. Dokument barwy różowej ze zdjęciem zawierać będzie dane posiadacza karty oraz informację o podmiocie, który kartę wydał. Wzór dokumentu określa rozporządzenie ministra transportu.

Nie ulega zmianie dotychczasowa zasada mówiąca o tym, że osoby pełnoletnie nie musza posiadać karty rowerowej. Zasada ta nie dotyczy jednak motorowerzystów. Od 19 stycznia kierować nimi mogą wyłącznie osoby posiadające dowolne prawo jazdy (co najmniej AM) oraz osoby, które w dniu wejścia w życie przepisów były pełnoletnie. 

Podziel się