infoCAR

RedutaPWPW
Zaloguj się

Kolejne ciężarówki z magnesem na skrzyni biegów

Utworzono: 25-08-2017 0:09

Nałożeniem mandatów karnych w łącznej wysokości 4 600 złotych i wszczęciem postępowań administracyjnych wobec przedsiębiorców, zagrożonych karami pieniężnymi na ogólną kwotę 11 000 zł zakończyły się kontrole dwóch pojazdów ciężarowych zatrzymanych przez inspektorów transportu drogowego z Wielkopolski. Obydwaj kierowcy ingerowali w pracę tachografów – rejestrowali odpoczynek podczas jazdy.

Źródło: www.gitd.gov.pl

Źródło: www.gitd.gov.pl

Zachowanie na drodze pierwszego z zatrzymanych kierowców od razu wzbudziło zainteresowanie leszczyńskich inspektorów z WITD w Poznaniu, którzy kontrolowali ruch na drogach w piątek, 18 sierpnia 2017 r. Gdy tylko dostrzegł radiowóz inspekcji, zaczął nerwowo przyspieszać i zwalniać.

Pojazd należący do polskiego przewoźnika został zatrzymany do kontroli. Inspektorzy szybko ustalili, co było powodem nerwowej jazdy kierowcy. Wykryto, że kierujący nim mężczyzna manipulował danymi zapisywanymi w tachografie cyfrowym i rejestrował odpoczynek podczas prowadzenia pojazdu. W trakcie oględzin skrzyni biegów ujawniono, że fałszowano zapisy urządzenia rejestrującego przy pomocy magnesu przykładanego do impulsatora skrzyni.

Tego samego dnia leszczyńscy inspektorzy zatrzymali jeszcze drugi pojazd, którego kierowca również manipulował w pracę tachografu. Mężczyzna oświadczył, że prowadził pojazd z przyłożonym magnesem do impulsatora skrzyni biegów, ponieważ chciał prawidłowo odebrać swój dzienny odpoczynek.

Kierowcy obydwu samochodów ciężarowych zostali ukarani mandatami w łącznej wysokości 4 600 zł. Natomiast wobec przewoźników wszczęto postępowania administracyjne, zagrożone karami pieniężnymi na ogólną  kwotę 11 000 zł.

Źródło: www.gitd.gov.pl

Podziel się